اهمیت نقشه سایت بر روی سئو

نقشه سایت یکی از مهم ترین و تقریبا مهم ترین فاکتور سئو سایت است. سایت مپ ها بر روی شناسایی صفحه های سایت شما توسط موتور های جستجو کمک خیلی زیادی می کند و تقریبا باید بگویم بدون نقشه سایت شما موفق به سئو و بهینه سازی سایت خود نمی شوید.

برای بهبود سئو و بهینه سازی نقشه سایت ضروری است، خلاصه باید بگویم اگر میخواید در نتایج موتور های جستجو قرار بگیرید نقشه سایت خود را راه اندازی کنید

نقشه سایت چیست؟

خب بزارید اول با یک مثال شروع کنم
فرض کنید مهمانی به خونه شما اومده و شما از مهمان درخواست می کنید تا به اتاق خواب بره و کتاب را بیاره.
وقتی مهمان وارد اتاق می شود باید دقیقه ها وقت برای پیدا کردن کتاب بگزارد اما وقتی شما بگویید کتاب در کشوی سوم و کتابی آبی رنگ است مهمان خیلی سریع آن کتاب را پیدا می کند.
نقشه سایت هم به همین صورت عمل می کند وقتی شما آدرسی دقیق از صفحات و نوشته های خود داشته باشید موتور های جستجو خیلی سریع
آنها را شناسایی و ایندکس (index) می کند.

ایندکس چیست؟
وقتی شما صفحه ای تازه و جدید در وب سایت تان میسازید روبات های گوگل آن صفحه ها آنالیز می کند و اگر از نظر ربات های گوگل این صفحه دارای استاندارد های قبول را دارا باشد آن را ایندکس می کند و در نتایج جستجوی خود قرار می دهد. شما می توانید در webmaster tools گوگل و یا باقی موتور های جستجو صفحه ها و تصاویر ایندکس شده ی خود را ببینید و می توانید مدیریت کامل بر روی آنها داشته باشید تا ضعف های سایت خود را برای یک سئو بی تقص برطرف کنید.

چه طور سایت مپ را فعال کنم؟
نقشه سایت وردپرس
برای فعال کردن یا ساختن نقشه سایت برای موتور های جستجو افزونه های زیادی برای وردپرس وجود دارد اما یکی از بهتر ها افزونه Google XML Sitemaps است که سازگاری بسیار زیادی با موتور جستجوی گوگل دارد.
1.به مخزن افزونه های وردپرس بروید و Google XML Sitemaps را جستجو کنید.
بعد از نصب و فعال سازی افزونه در منوی تنظیمات > XML Sitemap بروید تا تنظیمات افزونه را با هم مرور کنیم.

در تنظیمات Basic Options می تونید مشخص کنید نقشه ی سایت رو به دو صورت HTML و XML بسازه و تنظیمات موتور های جستجو را تنظیم کنید. بهتر است این قسمت روی پیشفرض باشد

بهتر است همه تنظیمات افزونه بروی پیشفرض باشید ولی در قسمت  Change frequencies می تونید زمان های آپدیت نقشه سایت رو تنظیم کنید.

مثال Homepage (صفحه اصلی سایتتون) رو یک روز یک بار عوض می کنید و باید آپدیت بشه یا Posts (نوشته های شما) که بر روی هر یک ساعت یک بار تنظیم شده و شما می توانید بسته به شرایط خود این زمان آپدیت را تقییر دهید

تنظیمات را ذخیره کنید و به آدرس sitemap.xml در پسوند دامنه سایتتون برید این صفحه مانند عکس بالا صفحات و نوشته های شما مانند یک نقشه در آمده و این به این معنی آست که نقشه سایت شما به خوبی کار می کنه.

امیدوارم این آموزش بهتون کمک کرده باشه

ارسال دیدگاه